4 чудати професии от миналото, които вече не съществуват
Скоростното развитие на технологичния свят и включването на изкуствен интелект във всяка област от живота ни неизбежно водят до промени в нашето ежедневие. И все по-ясно го забелязваме. Съществуват основателни опасения сред хората, че някои занятия ще станат излишни и че светът ще се промени до неузнаваемост спрямо това, към което сме свикнали.
Това съвсем не е първият път, когато човечеството изпитва подобни опасения. И те са се оказали оправдани, понеже много от професиите, които съществуват днес, са съвършено нови за света. Но дори и не подозираме за всички онези, които са изчезнали и мнозина дори не подозират, че са съществували. През различни периоди на нашата история, определени занаяти естествено са изчезвали или са претърпели драстични промени в своята същност. Тук ще ви запознаем с някои от тях, които звучат причудливо и ни карат да се замислим колко различен е бил светът само преди век.
Jobs that don’t exist anymore.
1. Human bowling pinsetters working at 1:00 A.M. in Subway Bowling Alleys on 65 South St., in Brooklyn, NY, 1910. Photo by Lewis Wickes Hine. In 1936, factory worker, Gottfried Schmidt invented the mechanical pinsetter which was made of lamp shades… pic.twitter.com/FQCKn6sa8L
— Historic Vids (@historyinmemes) November 15, 2023
Четири професии, които вече не съществуват:
- Отговорник за подреждане на кегли: В началото на 20 век, боулинг залите в САЩ са разчитали на работници за подреждане на кеглите, които биват заменени от машина, изобретена през 1936 година от Готфрид Шмит. Посещавайки боулинг зала в наши дни много добре знаем колко бързо и ефективно работи машината.
- Запалител на улични газени лампи: Тази романтична дейност изчезва с въвеждането на електрическите лампи в края на 19 век, но преди няколко века специални служители са следели за светлината по улиците и са палили газовите лампи при първите признаци на настъпващата вечер.
- Оператор на асансьор: Необходимостта от квалифициран човек за управление на ранните версии на асансьорите изчезва с разпространението на автоматичните асансьори след Втората световна война. Работата на оператора на асансьор се е състояла в това да придружава хората до различните етажи на сградата, но днес вече имаме копчета за тази цел.
- Професионален ловец на плъхове: Професия, търсена през 19 и 20 век за борба с бълхите и чумата в Англия, която вече не съществува поради промените в методите за контрол на вредителите. Ловците на плъхове използвали обучени животни, за да ловят вредителите като най-често това били кучета. Носят се обаче интересни градски легенди за това, че ловците на плъхове умишлено не убивали гризачите, които разпространяват коварни зарази, а ги пускали обратно на свобода, за да продължат да имат работа. Независимо дали това е вярно или не, тази професия не съществува от повече от век и няма изгледи да се завърне.
1